Lasy: piętro dolnoreglowe i piętro górnoreglowe

Lasy w Tatrach - piętro roślinności

Najniższe piętra roślinności w Tatrach noszą miano dolnego regla i górnego regla. Dolny regiel rozciąga się na wysokości do 1200 m n.p.m, górny natomiast od 1200 do 1550 (1650) m n.p.m. Największe bogactwo roślinności znajduje się na reglu dolnym, bo tam jest jeszcze względnie ciepło. Im wyżej natomiast, tym różnorodność roślin maleje.

Regiel dolny

Dolny regiel porastają przede wszystkim bukowo-jodłowe lasy. W tym obszarze rośnie bujnie liliowy żywiec gruczołowaty, wawrzynek wilcze łyko, wiele gatunków paproci i kuszczyk rdzawoczerwony. W miejscach, gdzie nasłonecznienie jest większe, można spotkać wierzbówkę kiprzycę, koralowy bez i naparstnicę zwyczajną. Piętro dolnoreglowe podobne jest do naszych lasów i łąk. To właśnie na łąkach i polanach można spotkać największą różnorodność flory. Tutaj klimat nie jest na tyle surowy, by ograniczać roślinność, tak więc rozwija się ona bardzo bujnie. Krokusy i pierwiosnki, z których słyną Tatry, rosną właśnie w piętrze dolnoreglowym.

Regiel górny

Tam, gdzie dociera więcej promieni słonecznych, występuje wiciokrzew czarny i powojnik alpejski. Słońce sprzyja rozwojowi paproci, które ścielą glebę niczym miękki, wilgotny dywan. W miejscach, gdzie gleba jest uboższa, rośnie borówka brusznica i borówka czernica. Piętro górnoreglowe to przede wszystkim majestatyczny bór świerkowy. Urozmaiceniem na tym piętrze jest drzewo, które występuje tylko w Tatrach, czyli limba. Oprócz świerków i limby można spotkać tutaj także jarzębinę, która jesienią pokrywa się prawdziwymi naręczami krwistoczerwonych korali.

Miłośnicy kwiatów mogą podziwiać na górnym reglu przede wszystkim goryczki: orzęzioną i trojeściową, a także dzwonka skupionego. Niestety górny regiel został odmieniony przez upływ czasu. Kiedyś tereny te porastała dziewicza świerkowa puszcza. Dziś pozostały z niej tylko niewielkie fragmenty, a reszta w większym lub mniejszym stopniu podlegała już ingerencji człowieka. Niemniej jednak wszystkie działania zmierzają do tego, by ograniczyć wpływ cywilizacji i zachować te obszary w możliwie naturalnym stanie.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *