Niedźwiedzie

Misio - jak spędza zimę niedźwiedź?

Niedźwiedzie brunatne to największy gatunek zwierząt, jaki występuje w Tatrach. Jest on objęty ścisłą ochroną, gdyż w całych górach występuje dzisiaj maksymalnie 60 niedźwiedzi, z czego tylko kilkanaście w polskich Tatrach.

Niedźwiedź brunatny – postrach Tatr

Niedźwiedzie mogą osiągać masę nawet 600-800 kg. Te, które żyją w Tatrach, ważą zazwyczaj ponad 350 kg. Niedźwiedzie bardzo łatwo przystosowują się do warunków, w których żyją, a mimo to ich populacja jest w Tatrach tak nieliczna. Niestety zmiany środowiska i wpływ człowieka jest w tym przypadku ogromny. To odbija się negatywnie na populacji tych zwierząt.

Dorosły osobnik może zajmować obszar nawet od 30 do 200 km2. W ciągu jednej doby niedźwiedź jest w stanie przejść nawet 50 km. Niedźwiedzie są pustelnikami, na zimę zapadają w sen, który trwa wg. kalendarza od początku grudnia, do końca marca. Zimę niedźwiedź spędza w tzw. gwarze, która jest starannie wyściełana mchem i gałęziami. Śpi w wielkich drzewach, jamach skalnych lub w plątaninie drzew i krzewów.

Spotkanie niedźwiedzia zdarza się rzadko i absolutnie nie można powiedzieć, że jest to dla turysty przyjemna chwila. Niedźwiedzie potrafią być bardzo niebezpieczne, więc spotkanie takiego osobnika na swojej drodze może się naprawdę źle skoczyć. Zaleca się w takim przypadku ostrożność i unikanie gwałtownych ruchów. Zdarzają się przypadki, że niedźwiedź podchodzi zbyt blisko ludzkich osad. Wtedy pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podejmują działania zmierzające do zniechęcenia danego osobnika do takich działań.

Krótka historia niedźwiedzi

Niedźwiedzie zamieszkują ziemię od ok. 10-15 milinów lat. W pliocenie na terenach Europy żyło wiele gatunków. Niedźwiedź brunatny, który występuje w Tatrach, jest gatunkiem żyjącym od około kilku milionów lat. Jeszcze 20 tysięcy lat temu na terenach Polski żyły 3 gatunki niedźwiedzi: jaskiniowy, biały i brunatny. Dziś został tylko ten ostatni.

Ochrona niedźwiedzia brunatnego jest jednym z głównych działań pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odpowiednie kroki pozwolą temu gatunkowi zostać u nas na dłużej i… siać postrach wśród nieostrożnych turystów.

Share:

You Might Also Like

Kozica w Tatrach

Kozice

Świstak w Tatrach

Świstaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *