Nowe muzea w Krakowie

Możliwość komentowania Nowe muzea w Krakowie została wyłączona 1
Nowe muzea w Krakowie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nowe muzea w Krakowie

 

Aż sześć nowych muzeów ma zostać otwartych w Krakowie w najbliższych latach.

W połowie marca zostanie otwarta najnowsza wystawa w Aptece pod Orłem. To w niej Tadeusz Pankiewicz podczas okupacji pomagał Żydom. Koszt modernizacji placówki to blisko 1,2 mln zł.

Kolejną nową atrakcją w Krakowie ma być trasa obronności miejskiej. Start przy ul. Lubicz, w nieczynnym Celestacie. Byłaby tam ekspozycja broni drzewcowej oraz palnej, a także historyczne obrazy. Dalej, wystawa w Barbakanie, mury obronne oraz fort „Kościuszko”. Do ciekawych pomysłów, które sprawiałyby, że wystawa byłaby bardziej atrakcyjna można zaliczyć m.in. projekcja holograficzna (szarży husarii albo strzelania z muszkietu z murów obronnych) oraz panorama Krakowa zmieniająca się przez wieki widoczna z okna murów obronnych oraz Barbakanu. Koszt trasy obronności miejskiej to 3-10 mln zł.

Przy ul. Księcia Józefa na Bielanach powstanie Skarbiec Krakowski. Będzie tam można obejrzeć około 100 tys. eksponatów, w tym przedmioty nawet z XI wieku. Warte zobaczenia będą m.in. zbrojownia z pistoletami oraz halabardami, sklep z tkaninami i biblioteka starodruków. W kapsule z komputerem znajdującej się w środku magazynu będzie można obejrzeć eksponaty w przybliżeniu. Remont budynku ma zakończyć się w tym roku. Koszt tego nietypowego muzeum to około 15 mln zł. Wyposażenie oraz otwarcie Skarbca Krakowskiego ma nastąpić w 2014 roku.

Muzeum Teatru w Domu pod Krzyżem to kolejne nowe muzeum. Wejście będzie przez konstrukcję ze szkła na placu św. Ducha. Do atrakcji tego muzeum można zaliczyć: garderoba słynnych aktorów, możliwość charakteryzacji oraz wyrecytowania teatralnej kwestii na scenie w blasku gazowych lamp. Budowa Muzeum Teatru ma ruszyć w 2015 roku, a planowany koszt to 15 mln zł, bardzo ważne w tej inwestycji jest dofinansowanie unijne.

Modernizacja Pałacu Krzysztofory, warta 35 mln zł ma zakończyć się w 2016 roku. 2/3 pałacu ma być wyremontowane do połowy 2014 roku. Znajdzie się tam tzw. muzeum kompletne, które będzie zawierać elementy ze wszystkich placówek Muzeum Historycznego. W Pałacu Krzystofory mają powstać place zabaw, kino, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie oraz kawiarnie.

Możliwe także że powstanie nowe muzeum przy Starej Synagodze na Kazimierzu. Obecnie uzgadnia się te plany z gminą żydowską.

admin

View all contributions by admin

Similar articles