Pałac Czapskich

Możliwość komentowania Pałac Czapskich została wyłączona 2
Pałac Czapskich
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pałac Czapskich

Pałac Czapskich, dawniej Pałac Krasińskich, następnie Pałac Hutten-Czapskich jest XIX-wiecznym pałacem. Mieści się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 10-12.

Budowa tego eleganckiego neorenesansowego pałacu rozpoczęła się w 1883 roku według projektu Antoniego Siedlaka. Właścicielem budynku był Hubert Krasiński. W 1884 roku budowa została zakończona. Ówczesny właściciel mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1890 roku.

Następnie pałac został zakupiony w 1894 roku przez Emeryka Hutten-Czapskiego. W budynku tym nowy właściciel umieścił swoją muzealną kolekcję oraz bogatą bibliotekę. Hutten-Czapski polecił Tadeuszowi Stryjeńskiemu dobudować pawilon. W 1896 roku na pawilonie umieszczono napis „Monumentis Patriae naufragio ereptis”, co znaczy: „Pamiątkom ojczystym ocalonym z burzy dziejowej”.

Oddzielna brama w ogrodzeniu oraz oddzielne wejście prowadziły do skrzydła muzealnego. W sali ekspozycyjnej znajdowały się muzealne sprzęty, czyli oszklone szafy oraz gabloty, które umożliwiały ekspozycję zbiorów szkła i porcelany. W pawilonie znajdowała się także kolekcja numizmatów. Zostały one w 1903 roku przez rodzinę Czapskich przekazane miastu. Później kolekcja numizmatów trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie i tworzyła Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

10 czerwca 1968 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie pałac Czapskich przechodzi generalny remont. W 2013 roku, po zakończeniu renowacji oraz przebudowy, Muzeum Narodowe w Krakowie zamierza otworzyć tam Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. Będzie tam wystawiana największa oraz najpełniejsza na świecie kolekcja medali, monet oraz banknotów polskich. Remont częściowo sfinansowano z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

admin

View all contributions by admin

Similar articles