Pałac Larischa

Możliwość komentowania Pałac Larischa została wyłączona 0
Pałac Larischa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pałac Larischa

Pałac Larischa mieści się przy ulicy Brackiej 12 i placu Wszystkich Świętych 6.

W miejscu, którym znajduje się ten pałac pierwotnie stały 3 kamienice. W 1790 roku książę Massalski zakupił je aby w postawić miejską rezydencję. Jednak w tamtym czasie nie powstał jeszcze pałac. Połączenie kamienic miało miejsce w 1807 roku. Dokonał tego nowy właściciel – Szczepan Humbert. Nowa budowla zyskała formę piętrowego pałacu z barokowymi cechami stylowymi. Posiadała portale ozdobione kolumnami, ozdobne obramienia okien oraz piękny wystrój fasady i wnętrz reprezentacyjnych pierwszego piętra.

W 1833 roku nowym właścicielem pałacu został baron Karol Larisch. To właśnie on dokonał gruntownej przebudowy pałacu po pożarze z 1854 roku. Wtedy to m.in. dołączył front od Placu Wszystkich Świętych.

Baron po remoncie przekazał budynek miastu. Została tam urządzona siedziba kilku instytucji kulturalno-oświatowym. W późniejszych latach w pałacu mieściło się pierwsze w Krakowie Seminarium Nauczycielskie i Szkoła Ćwiczeń. Także hrabina Maria Potocka przez pewien czas była właścicielką pałacu.

Dzisiejszy kształt pałac uzyskał po remoncie w drugiej połowie XIX wieku. To od tamtego czasu budynek ten stał się oficjalną siedzibą prezydentów miasta (do II wojny światowej).

Po 1945 roku w pałacu mieściła się biblioteka oraz urząd stanu cywilnego.

Obecnie właścicielem Pałacu Larischa jest Wydział Prawa i Administracji UJ.

admin

View all contributions by admin

Similar articles