Pałac Tadeusza Stryjeńskiego

Możliwość komentowania Pałac Tadeusza Stryjeńskiego została wyłączona 2
Pałac Tadeusza Stryjeńskiego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pałac Tadeusza Stryjeńskiego

Pałac Tadeusza Stryjeńskiego w Krakowie mieści się przy ulicy Batorego 12. Jest to zabytkowy pałac z lat 1882-1883. Pałac został zaprojektowany przez Tadeusza Stryjeńskiego. Inne nazwy tego pałacu to: Dom Pod Stańczykiem, Willa Pod Stańczykiem, Collegium Sanockie.

Tadeusz Stryjeński należał do ugrupowania politycznego Stańczyków, dlatego też budynek nazwał „Pod Stańczykiem”.

W skład pałacu Tadeusza Stryjeńskiego wchodzą budynek główny i dwa skrzydła – prawy oraz lewy. Lewy budynek jest zdobiony wydatnym wykuszem na piętrze z rzeźbą, która przedstawia Stańczyka oraz datę 1886. Pałac ma piękne witraże Stanisława Wyspiańskiego. Pawilon/pracownia właściciela pałacu znajduje się w ogrodzie/parku. W 1884 roku zbudowano dodatkowy pawilon z ośmioboczną basztą. W 1892 roku powstała galeria, którą połączono z głównym budynkiem.

W latach 1980-1987 pałac przeszedł remont, który został przeprowadzony z pomocą Sanoka oraz sanockich Zakładów Przemysłu Gumowego „Stomil”. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę, by budynkowi nadać także nazwę Collegium Sanockie.

W pałacu Tadeusza Stryjeńskiego obecnie mają swoją siedzibę Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedra Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

admin

View all contributions by admin

Similar articles