Piętro kosodrzewiny

Kosodrzewina w tatrach

Piętro kosodrzewiny rozciąga się od wysokości 1500 metrów do wysokości 1800 m n.p.m. Tak więc cała wysokość tego piętra wynosi zaledwie 300 metrów. Na piętrze kosodrzewiny, jak zresztą sama nazwa wskazuje, rośliną grającą pierwsze skrzypce jest kosodrzewina. Roślina ta w niektórych miejscach dorasta do wysokości aż 3 metrów. Największe okazy można spotkać na dolnej granicy pięta. Im wyżej, tym kosodrzewina występuje rzadziej i jest mniejsza.

Kosodrzewina – charakterystyczna roślina Tatrzańska

Miłośnicy górskich wspinaczek doskonale znają kosodrzewinę. W pewnym sensie jest ona jednym z symboli Tatr. Na górnej granicy piętra, kosodrzewina rośnie w maleńkich kępkach, a jej wysokość wynosi zaledwie kilka centymetrów. Tam, gdzie piętro górnoreglowe przechodzi w piętro kosodrzewiny, można spotkać znacznie większe okazy.

Kosodrzewina to inaczej sosna górska. W Polsce roślina ta podlega częściowej ochronie, dlatego też nie powinno się jej niszczyć podczas wspinaczki. Kosodrzewina występuje oczywiście nie tylko w polskich Tatrach, ale też w innych pasmach górskich Europy środkowej i południowej. Wyróżniamy kilkanaście odmian tej rośliny, a niektóre można z powodzeniem sadzić w ogródkach w celu uformowania żywopłotu.

Piętro kosodrzewiny – nie tylko kosodrzewina

Kosodrzewina nie jest oczywiście jedyną rośliną występującą na piętrze, które nosi jej nazwę. Obok niej występują jeszcze wierzba śląska i róża alpejska, a także górska odmiana jarzębiny i jarząb nieszypułkowy. Wprawne oko dojrzy też ostróżkę tatrzańską oraz arcydzięgiel litwor, który był kiedyś używany do produkcji olejków zapachowych. W miejscach wilgotniejszych występuje modrzyk i ciemiężyca zielona a w suchszych popularny jest trzcinnik owłosiony.

Piękno tatrzańskiej roślinności wynika przede wszystkim z tego, że tutaj natura nie jest tak mocno przekształcona przez człowieka. Oczywiście pewne gatunki zanikają, ale jest to spowodowane naturalnymi zmianami, jakie niesie za sobą upływ czasu i zmiana gleby, wody oraz powietrza.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *