Piętro Podgórza

Piętro Pogórza w Tatrach

Piętro podgórza jest najniższym piętrem roślinności w Tatrach. Sięga ono do wysokości 650-700 m n.p.m. Piętro podgórza jest jednocześnie piętrem najbardziej różnorodnym pod względem fauny i flory. Na tym piętrze znajdują się sady, pola uprawne oraz pastwiska dla zwierząt.

Piętro podgórza – prawie jak na nizinach

Warunki, jakie panują na piętrze podgórza, pozwalają wykorzystywać je spokojnie do uprawy roślin i wypasu zwierząt. Tutaj gleba jest różnorodna, dość żyzna, a zjawisko erozji ograniczone do minimum. Woda spływająca z gór nawadnia tereny podgórza oraz dostarcza im cennych składników, dzięki którym rośliny mogą się bujnie rozwijać. Jednakże uprawa roli na piętrze podgórza mimo wszystko jest nieopłacalna. Na obszarze Tatr zarabia się przede wszystkim na turystyce. Górale czerpią dochody z usług (noclegowych, gastronomicznych i innych), a rolnictwo niemalże zanika w tym rejonie. Kiedyś uprawiano tu groch i fasolę oraz len. Teraz, jeśli ktoś już coś uprawia, to są to:

  • Zboża (głównie owies).
  • Warzywa (głównie ziemniaki).

Na piętrze podgórza występują przede wszystkim łąki, na których wypasane są owce, a rzadziej krowy. Jednakże przeważająca część łąk nie jest przeznaczona do wypasu zwierząt, tylko do koszenia trawy i suszenia jej na siano.

Na podgórzu rosną świerki, jesiony, jawory oraz sporo roślin naczyniowych. Czasami można spotkać też lipę czy klon, ale te drzewa są tutaj raczej rzadkością. Jeszcze rzadziej występują kasztanowce i białe brzozy, a już totalną ciekawostką jest zobaczenie w tych rejonach dębów.

Piękno Zakopanego i piętra podgórza jest niezaprzeczalne. Ludzie od wieków zachwycali się tym obszarem, bo panuje tu klimat, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Mimo że Tatry leżą po polskiej stronie tylko w 22%, to i tak bogactwo tego regionu jest ogromne. Tutaj życie rządzi się własnymi prawami, a niskie temperatury i wilgoć mogą czasami dokuczyć. Mimo to do Tatr ściągają rokrocznie miliony turystów, którzy spragnieni są skosztowania uroków gór.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *