Piętro turniowe

turnie w tatrach

Piętro turniowe zaczyna się powyżej wysokości 2300 m n.p.m. Tym samym powyżej pięta hal. Tutaj roślinność jest już bardzo uboga, bo i warunki bytowe są ciężkie. Zwierzęta też niechętnie się tu zapuszczają, bo i w sumie nie ma po co. Dostać się trudno, a do jedzenia jest niewiele. Piętro turniowe jest bardzo ubogie w faunę i florę. Mimo to pewne gatunki radzą sobie tu doskonale.

Rośliny piętra turniowego

W zimnych warunkach doskonale odnajdują się porosty. W wilgotnych zagłębieniach można spotkać pierwiosnkę maleńką. Natomiast tam, gdzie nie czuć smagania ostrego wiatru, rośnie boimka dwurzędowa i kostrzewa niska żyworodna. Na piętrze turniowym można natrafić także na pojedyncze gatunki kwiatów. Wśród nich są między innymi

granitolubna lepnica bezłodygowa oraz starzec kraiński.

Jeśli przyjrzymy się uważnie skalom, będzie można zauważyć na nich charakterystyczny nalot. Jest on połączeniem grzyba i mchu, które żyją w symbiozie. Mech w tej parze utrzymuje wilgoć, a grzyb łączy całą „konstrukcję” ze skałą.

Na całym piętrze turniowym rośliny muszą wręcz szukać sobie odpowiedniego miejsca do życia. Rosną głównie w zagłębieniach terenu, w miejscach osłoniętych od wiatru i bezpiecznych. Surowy klimat nie pozwala na życie na całym obszarze piętra. Tym bardziej że gleby występują tutaj tylko w niektórych miejscach. Tak więc rośliny mogą żyć tylko tam, gdzie znajduje się gleba. Nie są w stanie rosnąć na skałach.

Cechy piętra turniowego

  • Pięto składa się ze szczytów i z grani.
  • Średnia temperatura wynosi poniżej -2 °C.
  • Woda krąży wyłącznie powierzchniowo.
  • Średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 290 cm.
  • Ma miejsce duże natężenie fizycznego wietrzenia skał.

Z dołu widać wyraźnie, że piętro turniowe jest niemalże nagie. Smagane ostrym wiatrem i płukane silnymi deszczami. Szczyty pokrywa zalegający wiele miesięcy śnieg, a słońce odbija się, powodując wrażenie wielkości i niedostępności. Zdobycie tych szczytów jest dla wielu marzeniem, innych przyprawia zaś o gęsią skórkę i wywołuje strach. Wielu śmiałków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt turystyczny odwiedza to miejsce niemal co roku. Jedno jest natomiast pewne. Tatry to jedno z najpiękniejszych miejsc Polski.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *