Tatrzańska Przyroda – fauna i flora w Tatrach

Możliwość komentowania Tatrzańska Przyroda – fauna i flora w Tatrach została wyłączona 350

Tatrzańska fauna i flora zachwycają od lat. Obszar gór posiada specyficzny klimat, a tym samym rozwinęły się w nim niespotykane w innych miejscach gatunki. Klimat górki, mimo że ostry, pozwolił na rozwój roślin i zwierząt, które są dziś prawdziwą chlubą Tatr. Współistnieją ze sobą w doskonałej korelacji i robią ogromne wrażenie na turystach.

Każdy, kto odwiedza Tatry, ma niepowtarzalną możliwość poznania roślin i zwierząt, których próżno szukać w innych miejscach kraju. W Tatrach można spotkać płochliwe kozice, piękne kaczeńce czy majestatyczne drzewa wysokogórskie.
Piętra roślinności w Tatrach

Ziemska fauna i flora zależna jest od wysokości danego regionu nad poziomem morza. Każde 160 metrów wzwyż to spadek temperatury o 1 stopień. W górach jest więc chłodniej niż w innych obszarach. Im wyżej, tym rośliny mają trudniejsze warunki do życia.
1. Regiel dolny

Regiel dolny jest względnie ciepły. Reglem dolnym nazywamy obszar do wysokości 1200 m n.p.m. Występują tu głównie bukowo-jodłowe lasy. Roślinność dolnego regla rozwinęła się w Tatrach na podłożu skał osadowych, które zawierają dużo wapnia. Piętro dolnoreglowe to również piękne jawory i oczywiście znane wszystkim świerki.
2. Regiel górny

Regiel górny to już niższa temperatura i mniejsza różnorodność roślin. Regiel górny obejmuje wysokość od 1200 m do ok. 1550 m n.p.m. a w Tatrach Górnych nawet do 1650 m n.p.m. W tej strefie występują przede wszystkim świerkowe bory. Bardzo pierwotne, słabiej odwiedzane przez ludzi, a tym samym bardzo dziewicze w swej naturze. Na tej wysokości bardzo często spotykamy limbę oraz jarzębinę, a podłoże porastają bujne mchy. Limba jest w tym obszarze prawdziwą osobliwością. Nie rośnie nigdzie indziej oprócz Tatr.
3. Piętro kosodrzewiny

To piętro rozciąga się od wysokości 1500 m do 1800 m n.p.m. Jak sama nazwa wskazuje, ten obszar opanowała kosodrzewina, która może dorastać nawet do wysokości 3 metrów. Obok kosodrzewiny występuje też górska jarzębina, która lepiej znosi niskie temperatury i niekorzystne warunki bytowe. W wilgotnych miejscach piętra kosodrzewiny można spotkać także trującą roślinę tojad mocny. W suchych spotykamy traworośle oraz kuklik górski.
4. Piętro hal

Piętro hal rozciąga się od 1800 m do 2300 m n.p.m. W tym obszarze można spotkać przede wszystkim dębik ośmiopłatkowy, skalnice, fiołka alpejskiego, rdest żyworodny, białą sasankę alpejską czy zawilca narcyzowego.
5. Turnie i piargi

Od wysokości ok. 2300 m n.p.m rozciąga się piętro turni i piarg. Jest ono najwyższym piętrem Tatr i jednocześnie najuboższym w roślinność. Okres wegetacyjny trwa tu tylko 9 miesięcy, więc większość roślin po prostu nie ma w tym miejscu odpowiednich warunków do życia. Rośnie tu przede wszystkim skalnica naprzeciwległa, boimka dwurzędowa i kostrzewa niska żyworodna.
Tatrzańska fauna

W Tatrach zamieszkują nie tylko popularne gatunki zwierząt, takie jak sarny, jelenie czy lisy. Występują tu przede wszystkim zwierzęta, których próżno szukać w innych miejscach kraju. Gatunkami typowo górskimi są tutaj świstaki, polniki i darniówki tatrzańskie, a także kozice. Prawdziwym znakiem rozpoznawczym tatrzańskiej fauny jest niedźwiedź. Mimo że jego populacja nie przekracza 60 osobników w całych Tatrach, to właśnie on jest panem i władcą tatrzańskich lasów. Charakterystyczne ptactwo Tatr to płochacz halny, pluszcz, orzeł przedni, kruk i głuszec. Warto wspomnieć jeszcze o gatunku hodowlanym, jakim są owce. Tych jest tutaj zdecydowanie najwięcej. W okresie wiosny i lata pastwiska aż bielą się od tych zwierząt.

Tatry to jedyne takie miejsce w Polsce. Trudne warunki bytowe zmusiły rośliny i zwierzęta do przystosowania się. Ograniczenie możliwości rozwoju popularnych gatunków sprawiło, że Tatry mają dość specyficzną faunę i florę. Przyjeżdżając tutaj, kosztujesz nie tylko odmiennego stylu życia i charakterystycznych dań, ale też masz możliwość podziwiania odmienności natury. Matka Natura zawsze znajdzie sposób na to, by podtrzymać życie. Zmodyfikuje je i zahartuje, a to pozwoli na przetrwanie. To sprawia też, że nasza planeta jest taka różnorodna, a podróżowanie daje wiele przyjemności.

admin

View all contributions by admin

Similar articles