Rzym

Możliwość komentowania Rzym została wyłączona 89

szkola-paralotniowa-5Rzym najbardziej kojarzy się z dwoma sprawami: ze starożytnością i chrześcijaństwem. Dla Polaków z Janem Pawłem II Papieżem Rodakiem. Starożytne Koloseum do dzisiaj wzbudza zachwyt, a wchodząc na jego arenę czuje się nie tylko symbol,ale i historię: przed oczami stają niewolnicy i pierwsi chrześcijanie okrutnie zabijani w tym miejscu. Jan Paweł II miał zwyczaj upamiętniać ich męczeńską śmierć odprawiając tutaj regularnie Drogę Krzyżową.
Na Placu Św. Piotra czuje się specyficzną atmosferę: ogromną przestrzeń placu otaczają dwa rzędy ogromnych kolumn a w środku obelisk, który został tu przeniesiony z miejsca, gdzie męczeńską śmiercią zginął św. Piotr.
Bazylika Św. Piotra jest najwiekszą na świecie chrzescijańską światynią, któ?ej kopuła (prawdziwy majstersztyk architektoniczny) jest widoczna z każdego miejsca w stolicy Italii. Średnica tej kopuły wynosi 42 metry a litery ją zdobiące mają ponad dwa metry wysokości. Ogrom bazyliki można sobie uświadomić na przykład wtedy, gdy przyjrzy się dokładnie plakietkom z brązu znajdującym się na podłodze w pobliżu Piety Michała Anioła, które pokazują proporcje innych świątyń w stosunku do rzymskiej bazyliki (jest tu także bazylika z Gdańska).

admin

View all contributions by admin

Similar articles