Turystyka jako branża

Możliwość komentowania Turystyka jako branża została wyłączona 86

Turystka to z całą pewnością branża bardzo kapryśna i niezbyt przewidywalna. Gdybym ktoś miał pokusić się o jakieś porównanie, to sądzę, że najbezpieczniejszymi pod względem przewidywania dochodów są turystyka górska i kulturalna. Ciężko sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której nagle na popularności dramatycznie tracą kwatery w Austrii, ponieważ góry były, są i będą i nie wydaje mi się aby mogło się wydarzyć coś na tyle drastycznego aby koniunktura w turystyce górskiej uległa aż takiemu załamaniu.

Podobnie wygląda to w przypadku turystyki kulturalnej, której centrami są z reguły duże miasta, często stolice krajów. W Polsce ten trend w turystyce reprezentują Kraków czy Wrocław. W Europie miasta te mają jednak bardzo mocnych konkurentów. I tutaj znowu ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której nagle nikogo nie interesują apartamenty w Rzymie, bo przecież Wieczne Miasto przyciąga turystów od lat i chyba tylko kataklizm totalny mógłby ten stan rzeczy w znacznym stopniu zmienić.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z turystyka nadmorską. Tutaj dosyć łatwo jest sobie wyobrazić sytuację, w której branża turystyczna wpada w poważne kłopoty. Wypadek tankowca zanieczyszczający plaże, bakterie, które uniemożliwiają pływanie w morzu i wiele innych niekorzystnych zdarzeń może właścicieli kwater prywatnych pod wynajem, czy osób oferujących noclegi w Bułgarii przyprawić o ogromne straty, a ich wakacyjne nieruchomości mogą nieraz stać puste całymi miesiącami nawet w wysokim sezonie charakteryzującym się do tej pory najwyższym wskaźnikiem obłożenia. Ze wszystkich wymienionych trendów w turystyce, turystyka nadmorska wydaje się być obarczona największym ryzykiem zdarzeń losowych, które nie tylko są nie do przewidzenia, ale dodatkowo ich skutki są absolutnie nie do uniknięcia.

admin

View all contributions by admin

Similar articles