Turystyka, zagrożenia dla środowiska

1
133
5/5 - (1 vote)

podroze (10)Turystyka ogólnie rzecz ujmując jest zjawiskiem, które przynosi człowiekowi wiele powodów do zadowolenia. Pomocna jest w tym przede wszystkim systematycznie rozbudowywana infrastruktura. Jej tworzenie jest potrzebne do świadczenia konkurencyjnych usług. Jej powstawanie ma często jednak skutki uboczne. Mianowicie cierpi na tym przede wszystkim środowisko naturalne, które musi ustępować miejsca działalności człowieka. Turystyka, jeżeli jest ona zaplanowana w sposób nieprofesjonalny powoduje na przykład w zagrożenie wyginięcia rzadko występujących gatunków roślin oraz zwierząt. Obecność człowieka przekładać się może na zwiększenie poziomu emisji spalin w miejscach, które do tej pory były wolne od tego zjawiska. Spaliny są spowodowane oczywiście obecnością samochodów. Większy hałas także jest pokłosiem pojawieniem się aut w okolicy. Ma to mniejszy lub większy wpływ na naturalną przyrodę. Takim zjawiskom przeciwdziała się poprzez działania mające na celu ochronę środowiska. Budowa kanalizacji, wodociągów czy też oczyszczalni ścieków to czynności wykonywane w takich przypadkach przez człowieka.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł, który niestety ukazuje problematykę, jaką wiąże się z rozwojem turystyki. Bardzo ważne, że autor porusza kwestie związane z negatywnym wpływem turystyki na środowisko naturalne, kulturę lokalną oraz infrastrukturę. Z perspektywy turysty, który kocha podróże, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy podróżować bardziej zrównoważenie, minimalizując nasz ślad ekologiczny i respektując miejscowych mieszkańców. Dziękuję autorowi za ukazanie tej problematyki i zainspirowanie do refleksji nad naszymi podróżami.

Do komentowania wymagane jest zalogowane konto.