Świstaki tatrzańskie – cenny i rzadki gatunek

Możliwość komentowania Świstaki tatrzańskie – cenny i rzadki gatunek została wyłączona 232

Świstaki
Świstak w Tatrach

Świstak jest obok kozicy i niedźwiedzia najbardziej charakterystycznym zwierzęciem Tatr. Jest ściśle chroniony, a jedyne zagrożenie czeka na niego tak naprawdę ze strony orłów. Na szczęście orły występują w Tatrach nielicznie, co jeszcze bardziej zwiększa szanse świstaków. Te zwierzątka o niezwykłej przyjemnej aparycji są też postrzegane jako bardzo sympatyczne.
Świstaki tatrzańskie – cenny i rzadki gatunek

Świstak jest zwierzęciem, które przesypia całą zimę w ciepłej norze, a aktywność podejmuje dopiero wiosną. Jest jednym z największych gryzoni świata. Gatunek ten swój początek miał już w pliocenie. W Europie występują dwa gatunki świstaków: świstaki alpejskie i świstaki tatrzańskie. Świstak pokryty jest grubym futrem, które jest mieszaniną 4 kolorów. To, jak świstak wygląda w danym momencie, jest spowodowane kątem padania promieni słonecznych. Zwierzę żyje, wydawałoby się w doskonałych warunkach i ma się świetnie. Niestety życie świstaków nie zawsze było taką sielanką. Dziś są chronione, kiedyś ich sadło było uważane za środek leczniczy i na potęgę zabijano te zwierzęta. To przyczyniło się do znacznego ograniczenia liczebności świstaka.

Jeśli chcesz spotkać świstaka, to najszybciej uda się to w Dolinie Pięciu Stawów. Świstak jest roślinożerny, tak więc występuje głównie tam, gdzie jest bogata roślinność trawiasta i krzewy.
Życie świstaka

Świstaki budują systemy nor i tuneli, w których przechowują pożywienie i zimują. W norach spędzają praktycznie 80% czasu, dlatego tak trudno jest spotkać je na powierzchni. Głównym zajęciem świstaków jest kopanie, z prawdziwym zapamiętaniem potrafią ryć w ziemi i znosić do nor swoje „skarby”. Pozostały czas zajmuje im czuwanie, wylegiwanie się na słońcu i żerowanie. Świstaki porozumiewają się za pomocą gwizdania, stąd też nazwa gatunku. Jednakże wydają też inne dźwięki. Potrafią wydać z siebie około 1000 rodzajów odgłosów, w zależności od tego, czy się nawołują, czy też sygnalizują zagrożenie. Zwierzę to w sprzyjających warunkach dożywa nawet 20 lat.

admin

View all contributions by admin

Similar articles